NOVINKY

S námi budete vždy v obraze.

TOP 5 lichtensteinských památek v LVA

Kromě vína a folkloru také k Lednicko-valtickému areálu neodmyslitelně patří lichtensteinské památky. Některé z nich zde stojí již stovky let, všechny však stále díky zdařilým rekonstrukcím vypadají přímo úchvatně. V tomto článku bychom Vám chtěli představit náš žebříček těch pěti nejlepších, které byste rozhodně neměli na svém výletu vynechat.

5. Rendez-vous

Na pátém místě našeho žebříčku TOP 5 lichtensteinských památek v LVA se umístil Dianin chrám, známý také jako Rendez-vous. Tato romantická stavba v podobě římského triumfálního oblouku byla postavena vojevůdcem napoleonských válek Janem I. na nejvyšším bodu Bořího lesa. Rozsáhlý sál zabírající celé patro monumentu sloužil účastníkům honů jako místo loveckých snídaní. Výzdobu tvoří reliéfy dramatických scén lovu zvěře. Návštěvníky regionu je velmi často přirovnáván k pařížskému Vítěznému oblouku. Svou podobu jistě nezapře, nicméně je mnohem menší a jinak uspořádaný. Kousek od památky se nachází hlavní silnice mezi Břeclaví a Valticemi, kde je možné nechat na parkovišti auto a dojít pěšky.

Rendez-vous
Rendez-vous, autor Martin Pláteník

4. Pohansko

Čtvrtá pozice patří Pohansku, empírovému loveckému zámečku, který byl postavený v letech 1810 a 1811. Je to stavba obdélníkového půdorysu se symetrickými přízemními křídly. Celým přízemím pocházejí pilířové arkády. Fasády zdobí reliéfy s mytologickými motivy. Zámek se nachází v těsné blízkosti dávného slovanského hradiště, a proto je úzce spjat s archeologickou činností. Jeho expozice dokumentuje práci archeologů a jejich objevy. Expozice je dostupná veřejnosti a spravována městským muzeem v Břeclavi. V okolí zámečku se organizují různé události a je oblíbeným cílem turistů a místních v létě. Najdete zde i stánek s občerstvením.

LVA PASS
Pohansko, autor Radek Buk

3. Minaret

Tato dominanta celého Lednické parku vznikla mezi lety 1797 a 1802 podle návrhu architekta Josefa Hardtmutha a my ji řadíme na bronzovou třetí pozici našeho žebříčku. Minaret je vysoký přes 60 metrů, což z něj dělá největší stavbu tohoto druhu v neislámských zemích. Minaret sloužil především jako vyhlídková věž, ze které lze vidět celý Lednicko-valtický areál. Ve spodní části se nachází osm místností bohatě zdobených orientálními ornamenty na stropech i stěnách. Má 3 vyhlídkové ochozy a na nejvyšší, který nabízí úžasný výhled na celý park, vede celkem 302 schodů.

Aplikace
Minaret, autor Radek Buk

2. Zámek Valtice

Druhé místo obsazuje valtický zámek, vzniklý rozšířením hradu založeného patrně v 11. století, který byl od konce 14. století do poválečné konfiskace sídlem vládnoucího knížete z rodu Liechtensteinů. Velikost a nádhera barokní výzdoby svědčí i dnes o tom, že býval rezidencí jednoho z nejmocnějších šlechticů podunajské monarchie. Současnou podobu získal zámek nákladnými přestavbami v 17. a 18. století. Po vyvlastnění v roce 1945 je v majetku českého státu a je nyní spravován Národním památkovým ústavem. V roce 1996 byl zapsán jako nedílná součást Lednicko-valtického areálu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Natáčelo se zde i několik filmů, jako například Marie Terezie nebo pohádka Tři srdce.

Zámek Valtice
Zámek Valtice, autor Martin Pláteník

1. Zámek Lednice

Na prvním místě asi nikoho nepřekvapí Zámek Lednice. Ten bez pochyby patří k nejnavštěvovanějším památkám v České republice a každý rok jej navštíví okolo 400 000 turistů z celého světa. Novogotická přestavba v 19. století z něj vytvořila romantické sídlo obklopené jedním z největších evropských parků (téměř 200 ha), ve kterém návštěvník najde palmový skleník, benátskou kašnu, římský akvadukt, čínský pavilon, minaret a kousek opodál umělou zříceninu Janův hrad. Díky unikátnímu propojení památek s okolní, člověkem formovanou přírodou byl v roce 1996 celý Lednicko-valtický areál zapsán do seznamu světového dědictví UNESCO. Navštívit lednický zámek by měl určitě každý aspoň jednou za život.

Veškeré informace včetně místních tipů a doporučení najdete v mobilní aplikaci Discover LVA.

Zámek Lednice interiér 2
Zámek Lednice, autor Radek Buk

Více zajímavých míst a tipů na výlety naleznete v mobilní aplikaci Discover LVA. Tak neváhejte a stahujte zcela zdarma na Google Play i v App Store.

TOP 5 z LVA

Tipy na výlety

Místní doporučení

new!
Související příspěvky