NOVINKY

S námi budete vždy v obraze.

Odvezte si poctivý regionální produkt jako suvenýr

Téměř každý rád sobě nebo ostatním přiveze něco z výletu či dovolené. Dost často bývá rozhodování o výběru toho správného suvenýru vskutku náročné. Co kdybyste ale podpořili místní regionální producenty a zároveň vykouzlili úsměv na tváři? Přivézt si z Lednicko-valtického areálu něco typického není zas tak těžké. Každého napadne víno. My ale rozšiřujeme obzory Lednicko-valtického areálu a představíme Vám jiné, typické a zpravidla ručně vyráběné regionální produkty.

Vyšívaný folklor

Vyšívaný folklor se zrodil koncem roku 2018 v Poštorné – místní části Břeclavi. Srdcovou záležitostí jsou pro ně lidové ornamenty z Podluží, ale inspirují se i vzory z dalších regionů nebo zemí. Všechny produkty jsou vyráběny ručně, čímž je zajišťována jejich originalita, přičemž se nevyšívají na automatických strojích, ale na klasických domácích šicích strojích. Každá výšivka je specifická a doba tvoření se proto může odlišovat podle náročnosti daných ornamentů. Cílem je propojit lidovou tradici s moderním světem a ukázat folklórní ornamenty trochu jinak. Hlavním materiálem, se kterým pracují, je merino plsť. Veškeré střihy doplňků si vymýšlí samy. A kde tento úžasný regionální produkt z Lednicko-valtického areálu seženete? Můžete se podívat buď na jejich sociální sítě nebo webové stránky.

Smyslné dobroty

Smyslné dobroty se také vyrábí zásadně ručně. Ochutnat můžete třeba delikatesní ořechové krémy bez přidaných konzervantů, aromat a jiných zvýrazňovačů chuti. Dále RAW nepasterizované kombuchy s příchutěmi. Do druhotní fermentace se přidávají vlastní sušené bylinky či nasbírané a celoročně zamrazené jahody. Mimo tento sortiment také prodávají v Česku vyráběné mosazné originální příbory, designové sklenice či ručně vyšívané oblečení z organických materiálů. Podívejte se na celou nabídku regionálních produktů vyráběných s péčí ve Valticích na jejich webové stránce.

Herbucha

Pod lákavým názvem Herbucha se ukrývá poctivá kombucha z Moravského Žižkova ležícího v sousedství Lednicko-valtického areálu. Herbucha je obohacená o pečlivě vybrané kousky bylin a koření. Jedná se o domácí přírodní produkt vyráběný s nejvyšším citem a smyslem pro detail. Zkuste něco méně tradičního a podívejte se na aktuální nabídku na sociálních sítích Herbuchy. Jednotlivé příchutě jsou vyráběny tak, aby k sobě všechny komponenty dokonale seděly. Cílem je vytvářet zajímavé a odlišné chuťové profily, které vás budou bavit pít.

Moravská krása

Nadační fond Moravská krása je takovým patronem tradiční kultury a zvyků v okolí Lednicko-valtického areálu. Stejně jako vše křehké potřebuje naši péči, tak právě z toho důvodu sbírají a ošetřují předměty lidové kultury, které nám naši předkové zanechali. Křehká je rovněž dovednost lidových umělců a řemeslníků – předává se z člověka na člověka. Proto usilují o to, aby se tato šikovnost neztrácela, ba naopak vzkvétala a posouvala se dál. Na jejich e-shopu můžete sehnat několik upomínkových i praktických předmětů s lidovými motivy. Za návštěvu také stojí i nově opravená Havlíčkova vila v Břeclavi, kde nadační fond sídlí. https://moravskakrasa.cz/cs/shop/

Dýňová jádra Herůfkovi

Prvopočátky dýňové tradice z Velkých Bílovic sahají až do roku 2001, přičemž od léta roku 2013 se rodina Herůfků dělí o lahodná pražená jádra i s ostatními. V současné době se starají až o 18 hektarů polností, na kterých se pěstují výhradně dýně pro jádra se slupkou, v omezeném množství pak i jádra beze slupky.
Pěstování, sklizeň, posklizňová úprava – tedy sušení a solení, balení a prodej dýňových jader probíhá kompletně v jejich vlastní režii. Nejen běžná solená dýňová jádra se tak stala velkým symbolem a oblíbenou pochutinou v našem regionu. Produkty jsou v nabídce celoročně. Jádra jsou stále čerstvá, protože se suší postupně během roku.

Hlohovecké koláčky od Orlických

Rodinná pekárna, která je v okolí známá výrobou domácích koláčů již 20 let. Jejich koláčky jsou oblíbené ke slavnostním příležitostem, jako jsou hody, svatby či narozeniny. Dodávají se dokonce i na oficiální oslavy – například na České velvyslanectví ve Vídni nebo na Pražský hrad. Koláčky ochutnal na svých narozeninách také Karel Gott. Poctivá práce a kvalitní suroviny použité při tradiční výrobě Vám vykouzlí na jazyku lahodnou chuť, na kterou budete dlouho vzpomínat. Po celém Lednicko-valtickém areálu jsou velice známé a oblíbené. Koláčky se musí kvůli vysoké poptávce objednat a vyzvednout přímo v pekárně v Hlohovci.

Mýdla s duší

Jedná se o výrobu čistě přírodních rostlinných mýdel a dalších kosmetických výrobků a sójových svíček. Nabídku byla nedávno rozšířena také o tuhé přírodní deodoranty a balzámy na rty. V blízké době se můžete těšit na další novinky v sortimentu těchto regionálních produktů. Majitelka má dvě velké vášně – čokoládu a mýdla. Ta druhá se stala nejdříve koníčkem a v posledních letech také zálibou i prací v jednom. Všechno začalo na jaře v roce 2018. Tou dobou si začínala hrát s výrobou roztomilých malých mýdel a postupně vychytávala barvy, vůně a obaly a posouvala se dál k cílené výrobě mýdel podle záměru. Každé z nich má svůj konkrétní účel. Nejde jen o vůně, ale vše je i o vlastnostech a přínosu každého z nich.

Citlivě vybrané složení, vůně i barvy. Všechny tyto produkty jsou čistě přírodní a z etických důvodů bez palmového oleje.

Jsme nadšení, že Vám můžeme přiblížit výběr regionálních producentů a jejich originálních výrobků v Lednicko-valtickém areálu a jeho nejbližším okolí. Tímto článkem to ale jen začíná. Další místa s označením regionálního producenta najdete v mobilní aplikaci Discover LVA. Je to tak jednoduché! Stačí si při filtrování výsledků vybrat také patřičnou kategorii a můžete začít objevovat. Tak neváhejte a stahujte zcela zdarma na Google Play i v App Store.

TOP 5 z LVA

Tipy na výlety

Místní doporučení

new!
Související příspěvky