NOVINKY

S námi budete vždy v obraze.

Jedinečný výlet k soutoku Moravy a Dyje

Lednicko-valtický areál nabízí i několik i opravdu jedinečných přírodních zajímavostí. Výlet k soutoku Moravy a Dyje obzvlášť potěší milovníky cyklistiky, ale dá se zvládnout i pěšky. Vydáme se pár kilometrů jižně od Břeclavi k soutoku těchto hraničních řek, které zároveň vytváří trojmezí států, a to všechno v krásném prostředí lužních lesů.

Pokud se vydáte na výlet k soutoku Moravy a Dyje z Valtic a okolí, jeďte po nefrekventované silnici směrem na rakouskou obec Katzelsdorf. Chvilku na to objevíte místo s pozůstatky katzelsdorfského zámečku. Za lesem už na vás vykoukne Boří dvůr, který je malou osadou s lichtensteinským statkem. Chvíli se projedete kolem borovicového lesa, kolem kaštanové aleji až přijedete k hraničnímu přechodu, kde se nachází restaurace a hotel Celnice. Ideální volba pro zastávku na oběd nebo nějaké osvěžení. Dále se vydáte podél hranice, kde budete míjet Františkův rybník. 

Kousek za ním přejedete železniční most, u kterého se ve svahu na zahrádce nachází malá replika hradu Karlštejn. Pak sjedete prudce dolů z kopce a zdoláte další most. Tentokrát je dřevěný a přes řeku Dyji. Pár metrů za ním na konci asfaltové cesty uvidíte vjezd do obory Soutok. Před ní máte ještě možnost odbočit lesní stezkou k zámečku Pohansko, kde je také poslední šance k zakoupení drobného občerstvení a piva.

Mapa výletu na soutok 2
Zdroj: mapy.cz https://mapy.cz/s/bonojazoro

Jestli vyrážíte z Lednice a okolí, můžete se k zámečku Pohansko dostat několika trasami. My ale doporučujeme projížďku kolem Loveckého zámečku ležícího na kraji lesa kousek za Lednicí. Kousek od něj je v lese křižovatka, ze které se dá odbočit a podívat se pár desítek metrů k Janovu hradu. Navážete zpátky na asfaltovou cestu, která vás zavede přímo pod břeclavský zámek. Těsně před mostem přes odlehčovací rameno Dyje je odpočívadlo s veřejným pítkem kojenecké vody. Dále můžete navštívit letní zahrádku zámeckého pivovaru a zkusit místní piva Podlužan a Kanec. Nejlepší bude zastavit se na oběd ve městě, protože dále už pojedete lesem k zámečku Pohansko a odtud přímo za nosem k cíli výletu.

Mapa výletu na soutok 1
Zdroj: mapy.cz https://mapy.cz/s/pegenesoda

Po cestě najdete ikonické osamělé duby, hráze se stavidly odlehčovacích potoků, někde možná vylitá jezírka od zavlažování lužních lesů a někde třeba divokou zvěř. Projedete přes vstupní brány a úplně před koncem na vás bude čekat projížďka přes vyvýšenou dřevěnou stezku a za ní dorazíte do cíle.

Tip: Udělejte si fotku na nejjižnějším cípu jižní Moravy. V jejím pozadí budete mít tři státy a dvě řeky.

Pro pěší tento výlet není úplně vhodný. Myslete na délku trasy a vlastní zásoby. Jedete do obory, kde je poslední možnost občerstvení na zámečku Pohansku.

Více zajímavých míst a tipů na výlety naleznete v mobilní aplikaci Discover LVA. Tak neváhejte a stahujte zcela zdarma na Google Play i v App Store.

TOP 5 z LVA

Tipy na výlety

Místní doporučení

new!
Související příspěvky